Rreth nesh


Gjimnazi privat “Drita” nė Ulqin ėshtė institucioni i parė privat arsimor-edukativ nė gjuhėn shqipe nė Malin e Zi i inicuar nga Fondacioni “Nur” me Kryetar z. Husejn Bisha.
Nė Gjimnazin privat “Drita” mėsimi zhvillohet sipas programit tė drejtimit tė gjimanzit tė pėrgjithshėm, miratuar nga Ministria e Arsimit dhe e Sportit tė Malit tė Zi.
Kėshillin nismėtar pėr themelimin e kėtij gjimnazi e pėrbėnin: Dr. Nail Draga, Sadik Pelinku, Muhamet Nika, Bilal Alaj dhe Hysejn Bisha, tė cilėt kanė punuar nė hartimin dhe pėrgatitjen e tė gjitha akteve normative dhe juridike pėr regjistrimin nė Ministrinė e Arsimit tė Malit tė Zi, si dhe nė Gjykatėn Ekonomike tė Podgoricės.
Qeveria e Malit tė Zi, gjegjėsisht Ministria e Arsimit dhe e Sportit, mė 30. 8. 2006 ka miratuar vendimin nr. 01-4772 pėr dhėnien e lejes pėr punė tė Gjimnazit privat “Drita” nė Ulqin.
Inagurimi zyrtar me rastin e hapjes sė Gjimnazit privat “Drita” ėshtė bėrė tė dielen mė 03 shtator 2006, me njė program solemn ku kanė marrė pjesė personalitete publike, tė arsimit, kulturės dhe shkencės, tė ardhur nga Ulqini, Tivari, Podgorica, Tuzi e Shkodra.
Procesi mėsimor nė Gjimnazin privat “Drita” filloj mė dt. 04 shtator 2006. Nė gjeneratėn e parė tė vitit shkollorė 2006/2007 u regjistruan 20 nxėnės, prej tyre 12 nxėnės u diplomuan nė kėtė shkollė, duke shėnuar gjeneratėn e parė tė maturantėve tė kėsaj shkolle tė vitit 2009/2010.
Suksesi dhe rezultatet e arritura tė nxėnėsve nė kėtė shkollė, zbatimi i standardeve pėr kufizimin e numrit tė nxėnėsve nė paralele, pėrkatėsisht 15- 20 nxėnės pėr paralele, qė kishin si qėllim parėsorė ngritjen e cilėsisė nė procesin mėsimorė, por edhe kushtet e volitshme qė ofronte shkolla pėr arsimim dhe edukim bashkėkohorė, pėrbėnin arsyet themelore tė cilat ndikuan qė numri i nxėnėsve cdo vit tė vijė duke u rritur.
Procesin mėsimorė nė Gjimnazin “Drita” e zhvillojnė kuadro tė zgjedhur dhe profesional nga Ulqini dhe Shkodra. Disa nga mėsimdhėnėsit kanė grada shkencore, janė autorė librash e tekstesh shkollore dhe kanė pėrvojė tė theksuar nė mėsimdhėnie.
Nxėnėsit qė vijojnė shkollimin nė Gjimnaz janė tė pėrzgjedhur dhe vijnė nga komunat e Ulqinit dhe Tivarit. Nxėnėsit qė do tė pėrfundojnė Gjimnazin privat “Drita” do tė jenė tė gatshėm tė regjistrohen nė universitetet e njohura jo vetėm nė gjuhėn e tyre, por edhe nė gjuhėt e tjera, brenda dhe jashtė vendit.Arsyeja e themelimit
Gjimnazi “Drita” ėshtė themeluar duke pasur parasysh mospėrfshirjen cilėsore dhe sasiore tė tė rinjve shqiptarė nė arsimimin publik nė nivel tė shkollės sė mesme. Tė rinjtė shqiptarė nė Malin e Zi nė shkollat publike, duke marrrė parasysh numrin e madh tė nxėnėsve nė paralele, kushtet modeste nė kėto shkolla e herė-herė me personel e pakualifikuar, nuk kanė mundur qė tė pėrgatiten nė nivelin e duhur, sidomos pėr vazhdimin e shkollimit nė universitet.
Arsyeja e themelimit tė Gjimnazit privat “Drita” ka qenė dhe mbetėt qė tė zhvillohet njė institucion arsimorė-edukativ, i cili do tė pėrgatisė nxėnės me njohuri dhe dije bashkėkohore duke marrė pėr bazė shkollat pėrkatėse mė tė pėrparuara nė vend dhe nė Evropė.
Gjimnazi privat “Drita” filloi procesin mėsimor nė njė godinė tė re e cila ofronte klasa dhe kabinete tė standardeve tė larta pėrsa i pėrkiste funksionalitetit, anės materialo-didaktike dhe ambienteve argėtuese nė shėrbim tė nxėnėsve.
Kjo nismė nuk u nxit vetėm prej kėrkesės sė tregut, por si dėshirė pėr tė ndėrtuar njė institucion edukativo-arsimor sa mė cilėsor, qė do tė ofronte njė model edukimi alternativ e bashkėkohor.
Duke parė interesimin e madh tė prindėrve dhe tė qytetarėve pėr arsimim cilėsor tė fėmijėve tė tyre, drejtuesit e kėsaj shkolle kanė vlersuar nevojen pėr tė investuar nė fushėn e arsimit dhe e konsideruan tė rėndėsishme ngritjen e njė institucioni qė mund tė shėrbejė si njė alternativė pėr pėrgatitje nė vazhdimin e shkollimit.


Procesi mėsimorė
Gjimnazi privat "Drita" zbaton kurrikulėn e shkollave tė mesme tė pėrgjithshme tė profilizuara dhe tė miratuara nga Ministria e arsimit dhe e sportit nė Mal tė Zi. Nė procesin mėsimor edukativ pėrdoren metodat e mėsimdhėnies bashkėkohore.
Procesi mėsimor- edukativ ėshtė i orientuar drejt dijeve dhe vlerave, tė cilat synojnė arritjen e objektivave qė mundėsojnė pėrgatitjen e ēdo nxėnėsi pėr drejtim dhe integrim tė shpejtė dhe tė suksesshėm nė shkollimin e mėtejshėm.

Gjimnazi “Drita” ka kėto cilėsi pėr zhvillimin e procesit mėsimorė:

• Mėsonjtoret kanė inventar, mjete mėsimore dhe teknike tė cilat krijojnė kushte tė mira pėr cilėsi tė lartė tė mėsimdhėnies.
• Mėsimdhėnės autoritativė, tė cilėt pėrveē mėsimit tė programuar punojnė me nxėnės dhe nė cilėsinė e punės sė mentorit.
Gjimnazi “Drita” zbaton kėto kritere:
• Bashkėpunim me prindėr nė mėnyrė konstruktive.
• Kufizon numrin e nxėnėsve nė mėsonjtore, ku minimumi ėshtė 14, ndėrsa maksimumi 24 nxėnės.
• Godina ofron kushte tė mira higjenike.
• Nė tė gjithė godinen ka qasje nė internet.
• Pėrveē Rregullores sė pėrgjithshme, qė vlen pėr tė gjitha shkollat e mesme nė Malin e Zi, ekziston Rregullorja e brendshme e shkollės.
• Mėsimdhėnėsit dhe nxėnėsit gjatė procesit mėsimor mbajnė uniforma.
• Nxėnėsit nė kuadėr tė pagesės vjetore, gjegjėsisht mujore kanė tė siguruar: tekstet mėsimore, uniformėn, udhėtimin dhe ushqimin (drekėn).
• Organizimi i ligjėratave me personalitete nga jeta publike.
• Organizimi i mėsimit nė natyrė.
• Argėtim pėrmes veprimtarive tė organizuara kulturore, artistike e sportive.

Pėrveē veprimtarive mėsimore tė parapara me plan-programin e punės sė Gjimnazit “Drita”, vend tė rėndėsishėm zėnė edhe ato jashtėmėsimore, siē janė:
• Ekskursionet e ndryshme me karakter mėsimor.
• Vizita tė monumenteve kulturore e historike.
• Ndjekja e shfaqjeve tė teatrit, estradės, koncerteve, ndeshjeve sportive etj.
• Organizimi i programit me rastin e kremtimit tė Ditės sė Shkollės.
• Ekspozita me punime tė nxėnėsve tė shkollės.
• Gara tė ndryshme sportive etj..Gjimnazi privat “Drita” kėrkon ta pėrmbush qėllimin e saj duke ofruar:
• Njė kurrikul tė gjerė, me perspektivė, qė tenton tė pasurojė programin arsimorė pėrtej standardeve tė zakonshme tė shkollave tė mesme.
• Pėrfshirje nė procesin mėsimorė drejtues dhe mėsimdhėnės tė dedikuar nė fushėn e administrimit dhe mėsimdhėnies.
• Njė ambjent miqėsor brenda komunitetit tė shkollės.
• Mundėsi pėr zhvillimin e pavarėsisė, pėrgjegjėsisė dhe tė qėnit kėrkues.
• Mardhėnie tė ngushtė dhe partneritet me komunitetin e prindėrve.
• Pėrfshirje nė aktivitete tė shumėllojshme jashtė shkollore, nėpėrmjet tė cilave nxėnėsit zhvillojnė aftėsitė e tyre sociale, sportive dhe kulturore.
• Duke nxitur ndėrgjegjėsimin pėr mjedisin jashtė shkolle dhe dėshirėn e mirė pėr t’i shėrbyer komunitetit lokal dhe shoqėrisė nė tėrsi.

Gjimnazi privat “Drita” pėrpiqet tė zbatojė metoda bashkėkohor duke u bazuar nė:
• Mbėshtetjen dhe qėndrimin pranė nxėnėsve gjatė formimit tė tyre arsimor dhe edukativ.
• Zhvillimin tek ēdo nxėnės disiplinėn vetjake, pėrgjegjėsinė dhe vlerat morale, duke arritur nė kėtė mėnyrė standarde tė larta tė sjelljes dhe vetėbesimit nė punėn e tyre.
• Zbatimin e metodave bashkėkohore tė eukimit dhe arsimit, tė cilat mundėson zhvillimin e njė procesi mėsimorė cilėsorė dhe mundėsojnė marrjen e shprehive tė nevojshme pėr punė dhe pėrgatitje tė avancuar.
• Motivimin e nxėnėsave pėr tė siguruar bazė tė qėndrueshme pėr vazhdimin e shkollimit tė mėtejshėm.