Vizitė e rregullt mjeksore pėr nxėnėsit e Gjimnazit “Drita” nga stafi mjeksorė i Shtėpisė sė shėndetit- Ulqin

Me dt. 02.11.2014 nė Gjimnazin “Drita” ishin prė njė vizitė tė rregullt vjetore stafi mjeksorė i Shtepisė sė shėndetit- Ulqin tė cilėt realizuan njė kontroll tė pėrgjithshėm mjeksorė mė tė gjithė nxėnėsit maturantė tė kėsaj shkolle.

Qėllimi i kėsaj vizite ka qėnė kontrolli mjeksorė i nxėnėsve, ku ėshtė bėrė kontrollimi i gjėndjes shėndetsore, puna e zemrės, sistemi i frymėmarrjes, shtypja e gjakut, pastaj vaksinimi i rregullt si dhe mbledhja e tė dhėnave fizike pėr secilin nxėnės ku janė pėrfshirė tė dhėnat pėr moshen, gjatėsinė, peshėm si dhe kontrollimi i  boshtit kurrizorė etj.

Kjo vizitė mjeksore e nxėnėsve tashmė ėshtė bėrė  praktikė e pėrvjetshme dhe natyrisht se paraqet njė rėndėsi tė vecantė, pasi poashtu nė kuadėr tė kėsaj vizite mjekėt nė varėsi tė situatave qė evidentojnė tek nxėnėsit bėjnė edhe rekomandimet e nevojshme mjeksore nė mėnyrė qė tė ndihmohen nė kohė ato raste pėr evitimin e ndonjė problemi eventual e cila mund tė jetė anashkaluar si rezulltat i pakujdesisė apo mungesės sė informacionit.