Kurse shtesė tė gjuhėve tė huaja pėr nxėnėsit e shkollės

 

Nė Gjimnazin “Drita” ėshtė planifikuar qė kėtė vit tė zhvillohen kurse shtesė, pėr avansimin e njohurive tė nxėnėsve nė gjuhėn angleze, gjuhėn gjermane dhe gjuhėn zyrtare.

          Kursi i parė pėr kėtė vit shkollorė ėshtė mbajtur tė shtunen me dt. 05.10.2013. nga nxėnėsit e vitit tė parė dhe tė dytė, duke vazhduar mė pas me vitin e tretė dhe tė katėrt.

          Organizimi i kėtyre kurseve gjatė gjithė vitit shkollorė, ka si qėllim pėrgatitjen e nxėnėsave me njohouri mė tė mira nė gjuhėt e huaja, gjegjėsisht synohet tė aftėsohen pėr komunikim mė tė mirė dhe pėr njohje nė nivele mė tė avancuara tė kėtyre gjuhėve, tė cilat do tė i'u shėrbejė nxėnėsve pėr tė ardhmen nė shumė aspekte tė jetės sė tyre, e nė vecanti pėr vazhdimin e shkollimimit tė mėtejshėm.

          Duke qėnė se organizimi i kėtij kursi bėhet jashtė procesit tė rregullt mėsimorė, nė kėtė ditė, nxėnėsve gjatė pushimit ju ėshtė krijuar hapsirė qė, pėrvec nevojave pėrsonale, tė kenė mundėsi tė pėrfshihen nė  aktivitete tė karakterit argėtues si, lojė shahu, ping pong etj.

.