Prof. Ahmet Osja: Rendėsia e mirėmbajtjes sė ambientit dhe e pastėrtisė nė qytetin e Ulqinit

Nė Gjimnazin “Drita” me dt. 13.11.2013  ishte I ftuar Prof. Ahmet Osja nga Shkodra, ku mbajti ligjeratė pėr nxėnėsit e shkollės tonė  me temen: “Rėndėsia e potencialeve dhe resurseve tė rajonit tė  Shkodres, Anės sė Malit dhe Ulqinit”.

Prof. Ahmet Osja ėshtė njė emer i nderum pėr gjith shqiptarėt, posacerisht pėr Shkodren dhe Ulqinin ėshtė krenari dhe vlerė tė kemi njė figurė tė tillė, i cili me kontributin e vecantė nė shumė fusha, posacerisht nė zhvillimin e bujqėsisė si drejtues, specialist dhe shkenctarė. Ai pėr herė tė parė  aplikoj metodat moderne tė kėrkimit, pėr krijimin dhe prodhimin e hibrideve tė misrit, por edhe kėrkime tė tjera shumė interesante.

Mbaitja e kėsaj ligjėrate nga  Prof. Ahmet Osja  ishte mjaft interesante dhe me rėndėsi, pasi me studimet dhe informacionet e dhena ka ndikuar qė tė vlersohet dhe tė krijohet njohje mė e mirė pėr potencialet e vendit tonė.  Ky takim u prit mė shumė interes nė  Gjimnazin “Drita”, vecanėrisht nga nxėnėsit tė cilėt ishin mjaft kureshtarė dhe tė vėmendshėm ndaj ligjėratės sė zhvilluar, por edhe ndaj porosive mė shumė vlerė pėr rėndėsinė arsimimit dhe pėrkushtimin pėr njė shkollim tė rregullt dhe cilėsorė.

Nė fund tė kėtij takimi, Prof Ahmet Osja, falenderoj pėr organizimin  e kėtij takimi, ku  vlersoj maksimalisht punėn dhe angazhimin tepėr serioz qė bėhėt nė kėtė institucion, pėr arsimimin dhe edukimin e brezave tė cilėt do tė jenė bartės tė vlerave dhe shėndetit tė shoqėrisė nė tė ardhmen.