Aida Rexhepi fituese nė nivel tė shkollave tė mesme - Garat e recituesve tė rinj 2014, Ulqin

 

Nxėnėsit e Gjimnazit Drita morėn pjesė nė aktivitetin e organizuar nga Fondacioni Studenti “Garat e recituesve tė rinj 2014”, ku ishin pjesmarrės nxėnės nga tė gjitha  shkollat me mėsim nė gjuhen shqipe nė Mal tė Zi.

Gjimnazi Drita u pėrfaqėsua nga  dy  grupe tė nxėnėsve  tė pėrgatitur nga mėsimdhėnėsit e  gjuhės dhe letėrsisė shqipe respektivisht Mr. Haxhi Shabani dhe mėsimdhėnėsja Allmira Hasanaga Vogliq, tė cilėt me punėn dhe angazhimin e tyre nė pėrgatitjen e nxėnėsve kanė sjellė edhe kėtė vit njė mėnyrė tė vecantė tė perfaqėsimit nė kėto gara e cila u dallua pėr pėrformancėn, idenė dhe formėn  e vecante te  interpretimit nė kėtė recital poezie.

Nė mėnyrė tė vecantė ėshtė pėr t’u vlersuar  puna e mėsimdhėnėsit Haxhi Shabani i cili u angazhua nė pėrgatitjen e grupit tė nxėnėsve tė cilėve i’u akordua cmimi i vendit tė parė pėr kategorinė e shkollave tė mesme. Kėtė cmim e mori nxėnėsja e vitit tė katėrt Aida Rexhepi e cila u vlersua pėr recitimin e vargjeve dhe  interpretim.

Pėr tė nderuar kėtė angazhim dhe sukses tė arritur nga mėsimdhėnėsit dhe nxėnėsit e shkollės nė kėtė aktivitet, drejtuesit e shkollės organizuan njė koktej tė rastit me tė gjith nxėnėsit dhe stafin e shkollės, ku u vlersuar pėrformanca dinjitoze e tė gjithė nxėnėsve, tė cilėt u paraqiten nė mėnyrė dinjitoze duke u treguar tė natyrshėm, kreativ dhe tė mirėpėrgatitur nė kėtė aktivitet.