18 TETORI- DITA E PARANDALIMIT TĖ TRAFIKIMIT TĖ QĖNIEVE NJERZORE

Nė kuadėr tė “Ditės ndėrkombėtare pėr parandalimin e trafikimit tė qėnieve njerzore”. nė  Gjimnazin “Drita”  u  prezantua  tema, “Kujdes nga trafikimi njerzorė”.  Ky aktivitet u realizua nga Organizata e shoqėrisė civile- Horizonti I ri. Kryetari I kėsaj organizate z. Nazif Veliqi realizoj  njė  prezantim  dhe u paraqiten  disa sekuenca filmike pėr nxėnėsit, i cili kishte pėr qėllim ndėrgjegjesimin e tė rinjėve pėr njohjen e natyrės sė ketij problemi, marrjen e masave tė duhura dhe parandalimin e dukurisė sė trafikimit te qėnieve njerzore.

Nėpėrmjet  kėtij programi u synua qė tė rinjtė  tė mėsohen dhe tė vetėdijėsohen pėr format e mashtrimeve qė pėrdoren  nga trafikantėt, duke ofruar  premtime joshėse, mundėsi tė dyshimta tė punėsimit jashtė shtetit, tė cilat mund tė cojnė nė shfrytėzim pėr lypje, shpėrndarje droge, punė shtėpiake, prostitucion tė detyruar dhe si rrezulltat i paditurisė dhe mungesės sė informacionit, njerzit  mund tė bėhen viktima tė kėtyre mashtrimeve .

Gjatė prezantimit u bė pėrpjekje tė sillet informacion dhe tė shpjegohet cka ėshtė trafikimi, cilat janė mėnyrat mė tė zakonshme qė pėrdoren pėr trafikimin e njerėzve, cfarė pėrbėn dhe sa rrezik paraqet  kjo dukuri pėr kohen aktuale, cilat janė format e parandalimit, tė shmangies dhe tė mbrojtjes nga kėto organizime dashakeqėse.

Si pėrfundim ajo qė u konstatua gjatė kėtij prezantimi ėshtė se trafikimi I qėnieve njerzore pėrbėn njė dukuri globale qė filloj tė shfaqej kryesisht gjatė viteve ’90, dhe konsiderohet si “skllavėri e kohėve moderne”. Trafikimi I grave dhe vajzave nuk lidhet thjeshtė me prostitucionin dhe shfrytėzimin pėr qellime seksuale, por pėrfshin gjithashtu shfrytėzimin e njeriut, dhunimin dhe probleme tė tjera shoqėrore.