Rregullorja e brendshme e shkollės

Pėrveē Rregullores sė pėrgjithshme, qė vlen pėr tė gjitha shkollat e mesme nė Malin e Zi, ekziston Rregullorja e brendshme e shkollės.

 1. RREGULLORE E BRENDESHME E SHKOLLĖS

   

   

   

  RREGULLA TĖ PĖRGJITHĖSHME

   

  1.    Krahas dispozitave normative qė zbatohen nė tė gjitha institucionet shkollore publike-private, do tė zbatohet dhe rregullorja e brendėshme e shkollės.

  2.    Shkolla ėshtė njė institucion laik, e depolitizuar dhe qėllimi i vetėm i saj ėshtė arsimimi dhe edukimi i nxėnėsve.

  3.    Puna mėsimore edukative qėndron nė themel tė tė gjithė veprimtarisė sė shkollės, brenda dhe jashtė saj. Ajo realizohet me plan vjetor dhe mujor, plane tė tjera tė veēanta tė cilat ndėrtohen nė bazė tė udhėzimeve tė ardhura nga Ministrija pėr Arsim dhe Shkencė e MZ.

  4.    Ngarkesa mėsimore javore e mėsimdhėnėsve, orari i mėsimeve, ndarja e klasave nė kujdestari etj. pėrcaktohen mbi bazėn e udhėzimeve dhe kritereve pedagogjike nga drejtoria e shkollės.

  5.    Nė fund tė vitit shkollor vlerėsimi i nxėnėsve bėhet sipas dokumentacionit, sipas rezultateve tė arritura nė mėsime, tė cilat pasqyrohen nė regjister, nė deftesė dhe nė amzen e shkollės.

  6.    Mėsimi fillon nė orėn 9.00

  7.    Nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit paraqiten nė shkollė 15 minuta para fillimit tė mėsimit.

  8.     Mėsimdhėnėsit dhe nxėnėsit prezantojnė nė orėt mėsimore, mė uniformat e tyre pėrkatėse, tė cilat janė tė pėrcaktuara nga drejtoria e shkollės

  9.    Nė mes tė orėve tė mėsimit bėhet 5 minuta pushim.

     10. Pushimi i drekės oraganizohet pas orės sė katėr dhe zgjat 30 minuta.

   

   

  NXĖNĖSI

   

  1. Tė drejtat e nxėnxėsit

   

  a.    Tė shfaqė lirisht mendimet e tija nė tė gjitha forumet nė klasė, nė qeverinė e nxėnėsve, tek mėsimdhėnėsi kujdestar, nė drejtorinė e shkollės, me gojė, mė shkrim, publikisht pėr problemet  qė shqetėsojnė atė, klasen e tij apo shkollėn.

  b.   Tė mbrohet nga dhuna fizike e psikologjike e ti respektohet dinjiteti. Nė shkollė janė kategorikisht tė ndaluara ndeshkimet fizike apo trajtimet poshtėruese e denigruese ndaj nxėnėsit.

  c.    Tė njohė Konventėn e tė Drejtave tė Fėmijėve dhe tė kėrkojė respektimin e saj prej tė tjerėve.

  d.   Tė marrė pjesė nė mbledhjet e ndryshme tė klasės dhe tė shkollės.

  e.    Tė zgjedh apo tė zgjidhet nė kėshillin i klasės.

  f.      Tė ankohet nė drejtorinė e shkollės ose nė organet mė tė larta tė arsimit kur gjykon se ka tė drejtė.

  g.   Tė marrėė pjesė nė veprimtaritė kulturore-artistike-sportive qė zhvillon klasa ose shkolla.

  h.    Tė kėrkojė dhe tė marrė dokumentin pėrkatės pėr mbarimin e klasės, shkollės apo kur largohet nė njė shkollė tjeter.

   

   

  2.  Nxėnėsi ka pėr detyrė

   

  a.    Tė njohė dhe zbatojė Dispozitat Normative pėr shkollat e mesme  dhe rregullorėn e brendėshme tė shkollės.

  b.    Tė paraqitet nė shkollė 15 minuta para fillimit tė mėsimit.

  c.     Tė zbatojė mė pėrpikmėri orarin e mėsimeve.

  d.    Tė ketė paraqitje tė jashtme tė rregullt dhe tė pastėrt.

  e.    Tė respektojė mėsimdhėnėsit dhe shokėt e klasės e tė shkollės.

  f.       Tė mbajė qendrim tė mirė dhe tė mos bėhet pengesė pėr zhvillimim normal tė orės sė mėsimit.

  g.    Nxėnėsi duhėt tė vijė nė mėsim tė paisur me tė gjitha mjetet mėsimore tė nevojshme ( ēanta, libra, fletore etj.). Nė tė kundėrtėn ai do tė paralajmėrohet dhe mė pas do ti thiret prindi.

  h.    Nxėnėsi duhet tė ruaj bazen materiale tė shkollės e tė klasės dhe ambjntet e saj ( banka, tavolina, paisjet e laboratoreve, ēdo ambjent tė kuzhinės dhe objektit etj.)

  i.       Veprimtaritė kulrurore-artistike-sportive qė zhvillohen nga vet nxėnėsit e klasės duhet njoftohen dhe tė lejohen nga drejtoria e shkollės. Nė tė kundėrtėn do tė merren masa. Pėr rastje shkelje do tė mbahet kontakt me prindėrit nė mėnyrė qė masat nga drejtoria tė jenė sa mė objektive.

  j.       Mė vendim tė drejtorisė sė shkollės dhe kėshillit tė mėsimdhėnėsve dhe me pranimin e prindėrve nxėnėsit duhet tė prezantojnė nė shkollė me uniformen shkollore. Nuk lejohet ndryshimi, shkurtimi apo deformimi i kėsaj uniforme. Nė tė kundėrt prindi bėn blerjen e plotė tė sė njėjtės uniformė.

  k.     Kur nxėnėsi mungon nė shkollė mungesa e tij justifikohet vetėm nga prindi.

   

   

  2. Nxėnėsit i ndalohet

   

  a.    Nxėnėsit i ndalohet tė pėrtypėt gjatė orės sė mėsimit.

  b.   Janė tė ndaluara kategorikisht: pirja e duhanit, pijet alkoholike, pėrdorimi e shpėrndarja e drogės, mbajtaja e armėvė tė ftohta apo tė zjarrit. Veprimet e kėsaj natyre do tė ndeshkohen menjėherė me perjashtim nga shkolla.

  c.    Nxėnėsit i ndalohet tė ofendojė shokėt ose mėsimdhėnėsit.

  d.   Nxėnėsit i ndalohet tė hyjė nė klasė mbasi ka rėnė zilja.

  e.    Nxėnėsit nuk i lejohet tė largohet (tė dalė) nga objekti i shkollės. Nė raste tė veēanta duhet tė kėrkojė leje me gojė ose me shkrim te drejtori i shkollės (dhe ky pasi i ka telefonuar prindit vendos).

  f.      Nxėsit i ndalohet tė kopjojė gjatė zhvillimit tė detyrave apo testeve nė klasė.

  g.   Nxėnėsit i ndalohet tė marri pjesė nė lojrat me karakter bixhozi.

  h.    Nxėnėsit i ndalohet tė flasė mė zė tė lartė nė mjediset ku zhivillohet mėsimi, apo ambjentet e shkollės.

  i.       Nė orėt e mėsimit nxėnėsit i ndalohet tė mbajė celularin.

   

  3. Pėr nxėnėsit qė thyejnė rregulloren

   

  a.    Ne rast se nxėnėsi  do tė cenojė orėn e mėsimit do tė mirren masa te rrepta, nga mėsimdhėnėsi apo drejtoria e shkollės.

  b.   Rastet e dhunės fizike nė shkollė do tė konsiderohen nga drejtoria si thyerje tė disiplinės dhe do tė merren masa te rrepta.

  c.    Largimet pa leje tė drejtorisė nga mėsimi dhe shkolla do tė ndeshkohėn me notė nė sjellje dhe me paralajmėrim pėr pėrjashtim nga shkolla.

  d.   Kur nxėnėsi kryen thyerje disipline ndėshkohet me:

  -         Kėshillim.

  -         Vėrejtje.

  -         paraljamėrim pėr perjashtim nga shkolla.

  -         Pėrjashtim nga shkolla ( nė kompetencė tė drejtorit).

  ē. Sistemi i mungesave llogaritet sipas rregullores sė ministrisė sė arsimit.

   

   

   

  MĖSIMDHĖNĖSI

   

   

       Mėsimdhėnėsi ėshtė figura qendrore e shkollės i cili praktikisht realizon arsimimin dhe edukimin e nxenėsve nė pėrputhje me normat morale tė shoqėrisė dhe me ligjet e shtetit nė fushėn e arsimit.

   

  1.    Ka pėr detyrė tė njohė dhe zbaoj Aktet Normative dhe Rregullorėn e Brendėshme tė shkollės.

  2.    Praqitet nė shkollė 15 minuta para fillimit tė mėsimit.

  3.    Kur mungon njofton drejtorinė e shkollės qė ditėn e parė tė mungesės dhe kohėn qė parashikon tė mungojė.

  4.    Vjen i pėrgaditur mė tė gjitha mjetet e domosdoshme pėr mėsim.

  5.    Organizon dhe merr pjesė nė aktivitetet edukative me nxėnėsit.

  6.    Mban pėrgjegjėsi pėr bazėn materiale didaktike qė ka nė ngarkim.

  7.    Ndalohet dhe mban pėrgjegjėsi ai mėsues qė privatisht dhe me pagesė, punon me nxėnės qė u jep mėsim.

  8.    Bėn pėrpjekje pėr tė plotėsuar oret e humbura, pamvarėsisht nga arsyet e humbjes.

  9.    Ka paraqitje tė rregullt dhe ėshtė korrekt mė tė tjeret.

  10.                       Nuk i lejohet tė pėrdorė shprehje ofenduese pėr nxėnsit.

  11.                        Nuk i lejohet tė pėrdorė pije alkoholike, tė pijė duhan nė kohėn kur ėshtė nė orarin e mėsimit nė ambjentet e shkollės.

  12.                        Nuk i lejohet tė bėjė propagandė politike ose fetare me nxėnėsit nė mjediset e shkollės,

  13.                        Nuk i lejohet tė ndėrmarrė inisiativa qė bien ndesh me punėn mėsimore-edukative apo legjistacionin nė fuqi.

   

   

  MĖSIMDHĖNĖSI KUJDESTAR

   

  1.    Paraqitet 30 minita para fillimit tė mėsimit dhe largohet mbas mbarimit tė mėsimit tė gjithė shkollės.

  2.    Mban pėrgjegjėsi pėr hyrjen e nxenėsve nė shkollė dhe daljen e tyre.

  3.    Kujdeset pėr rregullin nė shkollė gjatė pushimeve midis oreve tė mėsimit.

  4.     Mban pergjegjėsi pėr disiplinen e kujdeset qė tė mos ketė nxėnės neper koridore gjatė zhvillimit tė mėsimit.

  5.     Nė fund tė mėsimit mbledh regjistrat dhe i dorėzon nė drejtori.

  6.    Raporton nė drejtori pėr gjendjen e e shkollės dhe mungesat e mėsimdhėnėsve.

  7.    Nė raste tė mungeses sė mėsimdhėnėsit kujdestar, detyren e kryen mėsimdhėnėsi pasardhės nė listė.

  8.    Mėsimdhėnėsi kujdestar nuk largohet nga detyra pėr asnjė arsye pa njoftuar drejtorinė e shkollės.

   

   

  DETYRAT E ROJĖS

   

   

  1.    Paraqitet nė punė sipas orarit tė pėrcaktuar nga drejtoria.

  2.    Pėrgjigjet pėr ruajtjen e godinės sė shkollės dhe mjediseve tė saj.

  3.    Pėrgjigjet pėr ruajtjen e bazės matreiale qė ndodhėt nė objektin e shkollės gjatė kohės qė ai kryen detyren.

  4.    Njofton menjėherė policinė dhe drejtorinė e shkollės pėr ēdo problem tė jashtėzakonshėm.

  5.    Nuk lejon asnjė pėrson tė hyjė nė shkollė pa autorizimin e drejtorisė sė shkolės.

  6.    Gjatė pushimit midis orėve tė mėsimit qėndron tek dera kryesore.

  7.    Merr pjesė nė mbledhjet e drejtorisė kur trajtohen probleme tė bazės materiale.

  8.    Nuk largohet nga vendi i punės veēse me leje tė drejtorisė sė shkollės.